Barvení a lakování

Pletený výrobek z novin by asi nebyl moc hezký, proto je lepší ho něčím nabarvit a nalakovat. tak docílíme toho, že bude vypadat skoro jako proutěný výrobek. Pletené výrobky se barví různými způsoby. Nejlepší jsou barvy, které se dají ředit vodou, protože každý nemá doma ředidlo.

Měli bychom vyzkoušet více barev, než zjistíme, která nám nejvíce vyhovuje. Nejlepší jsou barvy, které hned po prvním nátěru zakryjí potisk. Můžeme také použít mořidla. Ponabarvení necháme zaschnout a můžeme lakovat.

 

 

BARVY

Barvit můžeme nekolika druhy barev. Záleží na tom, jakého výsledného odstínu chceme dosáhnout. I způsob barvení se může lišit.

Velmi oblíbená jsou mořidla na dřevo (která používám já). Ta rozdělujeme na lihová (zapáchající) a vodou ředitelná (bez zápachu). Mořidla se prodávají i ve formě prášku. Mořidla nám výrobek nezpevní. U natírání spíš můžete mít pocit, že výrobek křehne.

Můžeme barvit i v barvách na textil, potravinářských barvách, barvách na vajíčka. Všechny práškové barvy a mořidla můžete mezi ssebou míchat. Můžete také vyzkoušet barvení v cibulových slupkách nebo rozpustné kávě.

Způsob, jak překrýt tisk na ruličkách je ten, že budete barvit Balakrylem. Výrobek dosáhne vysoké pevnosti. Přidáním tónovacích barev do bílého Balakrylu  získáme širokou škálu odstínů.

Barvy Ramakol ( já s nimi nedelám zatím, ale prý) mají tu výhodu, že jsou husté a překryjí na ruličkách tisk hned po prvním nátěru. mezi sebou můžete samozřejmě barvičky bez problémů míchat. Nevýhoda je, že při pletení barva pouští na ruce a poté i při lakování.

Mořidlům jsou vzhledově podobné i lazurovací laky. Stejně jako mořidlo nezakryjí tisk. Po jejich natření již není potřeba výrobek dále lakovat. Těmito lazurami dosáhnete krásného přírodního vzhledu.

 

 

 

ZŮSOBY BARVENÍ

Barvit můžeme několika způsoby. Záleží na druhu barvy a na tom, jestli barvíme ruličky dopředu nebo až po upletení. Jednobarevný výrobek můžeme nabarvit až po jeho upletení. Dopředu musíme barvit, jestliže pleteme vícebarevný vzor.

 

BARVENÍ PO UPLETENÍ (jednobarevný výrobek)

Barvit můžeme štětcem, kterým na upletený výrobek nanášíme barvu. Vodou rozspustné barvy se krásně vpíjí do všech mezer. U hustších barev může být problém, že se všude nedostanou.

Obarvovat hotový výrobek lze i barvou, kterou nalijeme do rozprašovče. To lze ovšem s barvami, které jsou hodně řídké.

 

BARVENÍ PŘED PLETENÍM (jedno i vícebarevný výrobek)

Barvit lze každou ruličku zvlášť natíráním štětcem. Takto se natírají ruličky hustými barvami. Po natření se rulička musí položit na dva vyvýšené body. Toto barvení je ale velmi pracné.

S práškovými barvami (mořidla, barvy na textil, na vajíčka,...) před pletením můžete využít takový způsob, že si barvu nalijete do např.do truhlíku, poloíte několik ruliček a budete je natírat štetcem. Pokud máte v misce mořidlo, můžete v něm ruličky vyválet. Ale pozor na to, aby se ruličky nezačaly rozlepovat. Při moření je lepší mít rukavice.Nabarvené ruličky položíme na plech s novinovým papírem, lehce je přes sebe poházíme. V zimě můžeme plech položit i na topení nebo vložíme do mírně vyhřáté trouby na půl hodiny při 50o Celsia.

Do PET lahve si přelijeme rozmíchanou a vychladlou barvu. Barvit můžeme i když máme v láhvi jen pár centimetrů barvy. Hrdlem lahve vsuneme několik ruliček, pěstí ruličky držíme a zároveň tak ucpeme hrdlo láhve. Láhví zatřepeme, aby se vše obarvilo  poté ruličky vytáhneme. Necháme okapat  zasuneme do láhve jejich druhou neobarvenou stranou. Nabarvené ruličky opět poházíme lehce přes sebe a necháme uschnout.

© 2011 Všechna práva vyhrazena.

Tvorba webu zdarma s WebnodeWebnode