Historie papíru

Papír je na světě již 19.století. Jeho historie sahá až do roku 105 n. l.

Za tvůrce prvního papíru se považuje Tsai Lun, úředník čínského císaře. Když jednou zkoušel nahradit neskladné a málo trvanlivé destičky z císařské knihovny, jiným vhodnějším materiálem pro psaní, rozhodl se vyzkoušet také rostlinné suroviny. Papír, který Tsai Lun vyrobil, obsahoval dřevěnou kůru, konopné odpady a zbytky rybářských sítí.

Protože se jeho vynález setkal u císaře s kladným ohlasem a nový materiál pro psaní byl nejen lehký, skladný, ale také na něl bylo snadné psát, začal se v Číně hojně využívat. V následujících stoletích byla technologie výroby papíru mnohokrát modifikována a vylepšována. Podstata nápadu Tsai Luna však zůstala stejná.

V souvislosti s rozšiřováním papíru na území ohromného čínského impéria, začalo umění jeho výroby pronikat i za hranice říše. První zemí, do které dorazila již v r. 348 n. l. technologie výroby papíru byla Korea.

Korejci mají velký podíl na rozvoji papírenské výroby. Jako první zavedli postup barvení papíru do hmoty, začali používat papírové obálky. Zasloužili se také velkou měrou o rozvoj technologie výroby papíru.

První písemnou zprávu, která má vztah k výrobě papíru v Čechách, nalezneme v registru královské kanceláře z doby krále Vladislava 2. okolo r. 1500 n. l.

V Čechách došlo v 16. st. k velkému rozmachu papírenské výroby.

Celkem je dnes u nás známo 22 papíren fungujících v Čechách v 16. st.

 

© 2011 Všechna práva vyhrazena.

Tvorba webu zdarma s WebnodeWebnode